Zakładamy, że każdy ma już u siebie GhostScript i GhostView (strona domowa Ghostscript i związanych z nim porgramów). Mogą się przydać.

System TeX...

...czyli kompilator naszych dokumentów napisanych w tym języku. Cały świat poleca MiKTeXa, więc skorzystajmy z niego ;-)

Można go instalować na rózne sposoby. Proponuję skorzystać z paczki, zawierającej minimalny zestaw pakietów a potem doinstalować 3 potrzebne do pracy z językiem polskim.

ściągamy i uruchamiamy basic-miktex. Do instalacji można nie zaprzęgać intelektu i bezmyślnie klikać dalej (w szczególności pozostawienie domyślnych nazw katalogów pozwoli uniknąć zamieszania).

Teraz trzeba włączyć polskie dzielenie wyrazów. Uruchamiamy MiKTeX Options z grupy tego programu w Menu Start i w zakładce Languages zaznaczamy polish (możemy odznaczyć domyślne francuski i niemiecki - ciut to przyspieszy kompilację dokumentów).

Po kliknięciu OK powinien poprosić o doinstalowanie pakietu miktex-hyph-polish. Wystarczy tylko wskazać, że ma sobie pakiety pobierać z Internetu, wskazać serwer (jest też jakiś w Polsce) i kłopot z głowy - jak coś będzie potrzebował, to sobie ściągnie. Cos tam sobie przeindeksuje i gra.

No to mamy kompilator. W zasadzie już możemy korzystać z TeXa i LaTeXa. Wystarczy stworzyć w notatniku jakiś dokument i uruchomić (z linii poleceń) kompilator. Można sobie ułatwić życie i zainstalować jakieś...

...środowisko edytorskie...

...czyli edytor, który będzie potrafił część znaczków wstawić za nas i za nas wywołać kompilator. Cały świat poleca WinEdt (www.winedt.com), ale jest to program płatny (bezpłatny pierwszy miesiąc). Bardzo fajnym bezpłatnym jest natomiast TeXnicCenter (www.toolscenter.org).

Wielki test

spróbujmy skompilować wzorcową pracę magisterską z naszego portalu (www.mimuw.edu.pl/wydzial/projekty/batory/Kurs5/magister/).

Potrzebne będą dwa pliki (tu z przekonwertowanymi na windows polskimiz nakami):

które umieszczamy w jednym katalogu.

Otwieramy plik rblarba.tex i próbujemy skompilować (jest ikonka LaTeX na prawo od ikonek kopiuj-wklej). Zapewne MiKTeX poprosi o doinstalowanie jeszcze jakiś pakietów. Kompilacja powinna się udać a cały jej przebieg przelatuje w dolnym okienku. Możemy teraz kliknąć np. lupkę z DVI, co nam odpali programik, w którym będziemy mogli obejrzeć efekty. W przyszłości od razu możemy klikać lupkę z DVI, WinShell powinien sam zrobić co trzeba.

to tyle...

parę słów info